+48 754 673 457 [email protected]

Finansowe realia w polskim budownictwie mieszkaniowym, często zmuszają młodych Polaków (niekoniecznie w związkach) do wyboru stosunkowo małych mieszkań. Oznacza to konieczność pomysłowego zagospodarowania małego wnętrza, ale też okazję do stworzenia ciekawego, oszczędnego w aranżacji pomieszczenia.

Wielofunkcyjne łóżka do sypialni

Optymalnym rozwiązaniem, pozwalającym na zaoszczędzenie sporej ilości miejsca, jest wielofunkcyjne łóżko. Z powodzeniem można je ukryć w szafie, a następnie – gdy zajdzie taka potrzeba – rozłożyć je i wygodnie się na nim przespać. Pod tym względem jest to rozwiązanie o wiele bardziej korzystne, niż kanapa z funkcją spania. Zwłaszcza, że w tym pierwszym przypadku mamy po pierwsze dużo miejsca, a po drugie – uzyskujemy dostęp do klasycznego łóżka, a nie jego zamiennika.

O czym pamiętać przy wyborze łóżka wielofunkcyjnego?

1. Zawsze weźmy pod uwagę jego przeznaczenie. Musimy wiedzieć, czy interesuje nas małe, średnie, czy duże łóżko. Materace i ozdoby to dodatkowe gadżety, które schodzą na drugi plan. Tutaj ważny jest rozmiar i usadowienie łóżka względem ścian działowych i nośnych.

2. Drugim parametrem, na który warto zwrócić uwagę, jest nośność takiego łóżka. Jest to bardzo istotne, ponieważ w skład mebla wchodzą dość skomplikowane elementy nośne, które – przy dużym obciążeniu – mogą się po prostu wygiąć, uniemożliwiając zamknięcie łóżka.

3. Łóżko wielofunkcyjne musi też posiadać odpowiedni stelaż. Kiedyś lite stelaże były standardem. Teraz wiemy, że był to poważny błąd. Dziś klasyką są stelaże złożone ze specjalnych listewek, bądź płyty dziurkowanej. Dzięki otworom i szczelinom materac może „oddychać”, dzięki czemu nie będzie on ulegał zawilgoceniu i pleśnieniu.

4. Dobrym pomysłem jest wybór łóżka, które mieści w sobie znacznie więcej rozwiązań. Przykładowo, niektóre wielofunkcyjne łóżka do sypialni mogą „zmieścić w sobie” biurko, szafkę i kilka półek. Jest to optymalne rozwiązanie, które sprawi, że sypialnia szybko zmieni się w nowoczesne miejsce pracy i nauki.

Trzeba też podkreślić, że wszystkie te rozwiązania zajmują minimalną ilość powierzchni. Zamknięte łóżko wielofunkcyjne ma zaledwie 2 – 4 metrów kwadratowych!