+48 754 673 457 [email protected]

Materac i łóżko tworzą nieodłączną całość. Dlatego zakup tego pierwszego powinien uwzględniać charakterystykę posiadanego łóżka i… własną sytuację zdrowotną. Co wziąć pod uwagę przy doborze materaca? Cz warto ryzykować i myśleć, że „jakoś to będzie”, czy może lepiej postawić na konkretne rozwiązania?

Na początek odpowiedź na ostatnie pytanie. Tak, bezwzględnie należy brać pod uwagę konkretną specyfikację materaca. Oparcie się o wyżej zacytowane twierdzenie nie zawsze się sprawdza. Zwłaszcza w kontekście doboru materaca.

Na początek – materiał wypełniający

Pierwszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę przy doborze materaca, jest oczywiście jego wypełnienie. Tradycyjne materace posiadają konstrukcję sprężynowo – kieszeniową. Znacznie skuteczniej tłumi ona drgania powstałe chociażby podczas przewracania się z boku na bok.

Znacznie bardziej zaawansowane są konstrukcje oparte na piance termoelastycznej. Jak sama nazwa wskazuje, dopasowuje się ona do kształtu naszego ciała, na wskutek oddziaływania temperatury. Oczywiście tego typu materace sprawią, że nasz sen będzie efektywniejszy.

Materace specjalistyczne

Na rynku znajdują się również materace specjalistyczne, które charakteryzują się konkretnymi parametrami, dostosowanymi do oczekiwań wybranej grupy odbiorców. Mamy więc:

1. Materace z wypełnieniem żelowym – rozwiązanie to sprawdza się wówczas, gdy nasza sypialnia jest przegrzana a my potrzebujemy trochę chłodu.

2. Materace przeciwbakteryjne – ich cechą charakterystyczną są jony srebra znajdujące się w ich wypełnieniu, dzięki czemu z powodzeniem minimalizują one ryzyko narastania kolonii bakteryjnych. Są przeznaczone głównie dla osób przewlekle chorych.

3. Materace przeciwalergiczne – redukują ilość alergenów w powietrzu, wpływając korzystnie na otoczenie alergika.

Przy doborze materaca, zawsze trzeba wziąć pod uwagę dwie rzeczy. Pierwszą będzie wymiar. Materac powinien być węższy o jakieś 10 – 20 centymetrów, niż szerokość łóżka do sypialni. Po drugie, zawsze szukajmy materaców ze stelażem, który poprawia cyrkulację powietrza i elastyczność samego materaca.