+48 754 673 457 [email protected]

Projektowanie własnej sypialni może być prawdziwym wyzwaniem. Na pozór prosta czynność, będzie miała wpływ na co najmniej kilka lat naszego życia. To, jak będziemy wypoczywać w ciągu nocy, będzie więc swoistym owocem tej decyzji.

Na początek – łóżko

Przy wyborze łóżka do sypialni trzeba zdać sobie sprawę z kilku podstawowych faktów. Po pierwsze, klasyczne wymiary łóżka to 90x190cm, 100x190cm, 160x200cm i 180x200cm. Dobór odpowiedniego mebla będzie zależny więc nie tyle od naszych preferencji, co od dobrych praktyk. Najlepiej więc wybrać łoże, które będzie o 25 cm większe od nas. Dotyczy to zwłaszcza długości łóżka.

Usytuowanie łóżka względem innych mebli

Sypialnia nie powinna być jedynie wygodna, ale przede wszystkim musi zapewniać odpowiednią komunikację. Dlatego minimalna odległość mebli i innych przegród od krawędzi łóżka powinna wynieść 60 centymetrów. Optymalnym rozwiązaniem będzie wzrost wspomnianej przestrzeni do 75 cm.

Jak ustawić łóżko?

Ustawienie łóżka powinno być zależne od kilku czynników. Po pierwsze – musi być ono tak usadowione, by wschodzące słońce mogło budzić śpiącego. Jest to naturalna metoda budzenia, która gwarantuje nam znacznie lepsze samopoczucie.

Obok łóżka musi znajdować się szafka lub stolik nocny. Są one szczególnie istotne z punktu widzenia wygody użytkownika, który musi mieć trochę przestrzeni na przechowywanie najważniejszych dla niego przedmiotów. Wraz z nim można do sypialni zaimplementować kącik do makijażu. Dobrze to zrobić w odpowiednio oświetlonym miejscu (światłem dziennym).

Materace też są ważne!

Oprócz łóżka, równie ważny jest materac. Wybierzmy więc dla siebie produkt, który zapewni nam:

– możliwość dopasowania kształtu naszego ciała do podłoża na którym śpimy,
– możliwość łatwego czyszczenia,
– możliwość szybkiego wysuszenia materaca (pomyślmy o łóżku z dziurkowanym lub szczelinowanym stelażem).

Na koniec nie zapominajmy również o dodatkach, w postaci oświetlenia nocnego. Umożliwi nam ono wygodne czytanie książki, bez konieczności zapalania lampy głównej. W ten sposób znacznie łatwiej wyciszymy się przed snem.