+48 754 673 457 [email protected]

Dobór odpowiedniego materaca nigdy nie jest łatwy. Na rynku istnieje sporo rozwiązań, które nie zapewniają wygodnego snu. Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że w łóżku spędzamy jedną trzecią naszego życia, niedogodność ta może urosnąć do rangi poważnego problemu.

Materac lub wersalka

Na początek pierwsze pytanie: Co lepiej wybrać – materac, czy wersalkę? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Znacznie lepszą opcją będzie materac. Wersalka (lub mebel z funkcją spania) nie są wystarczająco dobrze dostosowane do tej roli. Zawsze pozostają one meblami „do siedzenia” co oznacza, że są relatywnie twarde i w dalszej perspektywie niewygodne.

Jaka twardość?

Twarde materace to mit, który wynieśliśmy z czasów, gdy królowały proste sprężyny bonellowe. Optymalnym rozwiązaniem jest wybór materaca, który – pod względem twardości – będzie dopasowywał się do masy naszego ciała. W praktyce więc, im osoba śpiąca jest cięższa, tym materac powinien być twardszy. Dzięki temu, będzie się ona odpowiednio zagłębiać, bez ryzyka niebezpiecznego wygięcia kręgosłupa.

Strefy twardości – tak, czy nie?

Często producenci zaawansowanych materacy chwalą się, że po ich zakupie łóżka do sypialni staną się bardziej komfortowe, przez wprowadzenie specjalnych stref twardości. Ile w tym prawdy? W praktyce, jeśli wybieramy dla siebie materac dostępny np. w profesjonalnym sklepie, to jego długość – a co za tym idzie – rozmieszczenie stref będzie uśrednione i dostosowane do człowieka o średnim wzroście. Dlatego, jeśli nie chcemy zamawiać rozwiązania „na wymiar”, to raczej trudno będzie się nam wpasować w owe ramy.

Dwa, czy jeden?

Jeśli różnimy się pomiędzy sobą gabarytami, o wiele lepszą opcją będzie zakup dwóch osobnych materaców. Niemniej, zaleca się wybór dużych, małżeńskich produktów, gdyż ujednolicają one całą powierzchnię spania pod kątem twardości, minimalizując do zera ryzyko pojawienia się strefy o większej miękkości.

Materac to element, bez którego żadna sypialnia nie może się obyć. Dlatego nie oszczędzajmy na nim, wybierając rozwiązania optymalne i profesjonalne.