+48 754 673 457 [email protected]

Urządzanie domu, bądź mieszkania zupełnie od nowa to wyzwanie, które nie ogranicza się wyłącznie do wyboru odpowiedniej aranżacji. Zanim kuchnia stanie się kuchnią, a salon salonem, trzeba odpowiednio dobrać poszczególne pomieszczenia do ich przyszłej roli. Które z nich stanie się sypialnią i na co zwracać uwagę przy tym wyborze?

Usytuowanie okien

Nie tylko łóżka do sypialni decydują o wygodnym śnie. Ważne jest również ukierunkowanie okna. Jeśli jest ono skierowane na ruchliwą autostradę, raczej nie zaznamy spokoju. Co innego, jeśli dane okno jest skierowane na zaciszny ogród, bądź chociażby zaplecze budynku. Wtedy nasz sen będzie o wiele wygodniejszy.

Odległość od innych pomieszczeń

Sypialnia powinna być usytuowana relatywnie daleko od innych, hałaśliwych pomieszczeń. Mamy tu na myśli zwłaszcza salon, który – w niektórych sytuacjach – może być prawdziwym źródłem hałasu. Dlatego dobrą praktyką jest wybór pomieszczenia, które będzie znajdować się daleko od niego, zapewniając osobie śpiącej wygodę, ciszę i odrobinę prywatności.

Usytuowanie wewnątrz bryły budynku

Duże znaczenie dla naszej sypialni ma również to, w jakim punkcie budynku została ona usytuowana. Optymalnym rozwiązaniem jest wybór pomieszczenia w narożniku domu. Dzięki temu, w naszej sypialni zawsze będzie optymalna temperatura, która powinna sięgać mniej więcej 18 stopni Celsjusza. Ponadto oparcie się na dwóch ścianach nośnych, gwarantuje większą powierzchnię okienną, co z jednej strony zapewnia więcej powietrza (materace nie będą zawilgocone), a z drugiej – efektywniejszy wypoczynek.

Kierunki świata

Wybór odpowiedniego pomieszczenia na sypialnię powinien być również uzależniony od kierunków świata. Skierowanie okien na wschód gwarantuje lepsze wysypianie się (zwłaszcza, jeśli budzi nas światło słońca). Oczywiście nie jest to wymóg, lecz zalecenie.

Podsumowując, idealna sypialnia nie musi spełniać wszystkich powyższych wymogów. Niemniej, powinna być ona przytulna, dobrze wywietrzona i wychłodzona. Zaleca się również oddalenie od najważniejszych i najgłośniejszych pomieszczeń.