+48 754 673 457 [email protected]

Trudno wybrać łóżko do sypialni, które będzie satysfakcjonować wszystkich. Dla niektórych, najważniejsza jest aranżacja łóżka, czyli mówiąc inaczej – jego wygląd. Z kolei inni uważają (nie bez podstaw zresztą), że duże znaczenie ma tutaj wytrzymałość.

Łóżko a materiał wykonania

Łóżka są wykonane z różnych materiałów drewnopochodnych. Każde z nich prezentuje się pięknie. Zwłaszcza, gdy jako nowe, pojawiają się one w naszym domu. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest postawienie na trwałość. Przecież nie od dziś wiadomo, że trwałe meble prezentują się o wiele lepiej, niż te o słabszej konstrukcji drewna.

Rodzaje drewna, czyli w czym wybierać?

Łóżka do sypialni mogą być podzielone na kilka rodzajów, biorąc pod uwagę materiał, z którego zostały one wykonane.

1. Płyta z litego drewna – jest to rodzaj płyty, wykonanej z jednego kawałka drewna. Dzięki temu, przynajmniej w teorii, powinna być to jedna z najtrwalszych form płyt, wykorzystywanych do produkcji łóżek. Często jednak jest inaczej, gdyż o jej skuteczności decyduje przede wszystkim grubość.

2. Płyta z klejonego drewna – jest to rodzaj tworzywa, który generalnie jest słabszy od swojego „litego” odpowiednika. Jeśli chodzi o wytrzymałość, bardzo duże znaczenie ma tu liczba warstw i oczywiście grubość sklejki.

3. Płyta wiórowa – nie należy do zbyt trwałych, dlatego meble z niej wykonane nie będą nam służyć zbyt długo. Dotyczy to zwłaszcza otworów na łączenia, które z biegiem czasu mogą ulegać odkształceniu i pęknięciu. Powstaje z wiórów, które klejone są za pomocą żywicy.

4. Płyta pilśniowa – powstaje poprzez formowanie w wysokim ciśnieniu drewna o rozwłóknionej strukturze (proces pilśnienia). Jest znacznie trwalsza od płyty wiórowej.

Podsumowując, jeśli chcemy by nasze łóżko służyło nam jak najdłużej, dobrze wybrać model z drewna litego, lub ewentualnie – z płyty pilśniowej. Drugoplanowym kryterium jest opieranie się na tym, by łóżko i sypialnia tworzyły aranżacyjną i oryginalną całość. Zresztą, przy ogromnej liczbie dostępnych rozwiązań, połączenie obydwu tendencji nie powinno być aż tak trudne.